Contest History

2017 L&SC Regionals Second 5th of 16 Rhapsody In Brass
2017 Butlins Second 18th of 18 Inclusion
2016 Challenging Brass – Addlestone Open 2nd of 4
2016 L&SC Regionals – Stevenage Second 9th of 16 The Mermaid of Zenner
2016 ODBBA – Woodstock Second 3rd of 3 The Mermaid of Zenner
2015 Challenging Brass – Addlestone Open 2nd of 4
2015 National Championships Second 16th of 16 The Snaring of the Sun
2015 L&SC Regionals – Stevenage Second 2nd of 15 Variations on Maccabeus
2015 ODBBA – Woodstock Second 1st of 2 Variations on Maccabeus
2014 Challenging Brass – Addlestone Open 2nd of 4
2014 SCABA Entertainment – Crawley A 7th of 9
2014 L&SC Regionals – Stevenage First 15th of 15 Cry of the Mountain
2014 ODBBA – Woodstock A 2nd of 4 Cry of the Mountain
2013 SCABA Autumn – Crawley First 7th of 7 Rhapsody in Brass
2013 SCABA Entertainment – Crawley A 6th of 7
2013 L&SC Regionals – Stevenage First 9th of 16 Brass Triumphant
2012 LBBA – Leicester First 15th of 18 Land of the Long White Cloud
2012 SCABA Entertainment – Crawley A 4th of 6
2012 L&SC Regionals – Stevenage First 11th of 16 Mountain Views
2011 WMBBA – Pershore First 7th of 8 The Plantaganets
2011 Whit Friday Open 51st
2011 L&SC Regionals – Stevenage First 16th of 17 Carnival Romaine
2010 Folkestone First 4th of 9 Purcell Variations
2010 Regionals First 8th of 17 A Moorside Suite
2010 Butlins First 23rd of 24 A Hebridean Suite
2009 National Finals Second 12th of 17 A Scots Miscellany
2009 L&SC Regionals – Stevenage Second 2nd of 17 New World Sketches
2009 Butlins Second 19th of 21 Crusade
2008 Leamington Spa Second 3rd of Rhapsody in Brass
2008 Hove Second 6th of 7 Variations on Laudate Dominum
2008 L&SC Regionals – Stevenage Second 11th of 12 Three Part Invention
2008 Butlins Second 9th of 15 Alberta Suite
2007 Folkestone Second 3rd of 14 Oceans
2007 Whit Friday Open 30 of 41
2007 L&SC Regionals – Stevenage Second 4th of 15 Carnival
2007 Butlins Second 9th of Kaleidoscope
2006 Leamington Spa Second 2nd of 7 Kaleidoscope
2006 Hove Second 1st of 6 Variations on Laudate Dominum
2006 L&SC Regionals – Stevenage Second 12th of 15 Images of the Millennium
2006 Butlins Second 11th of 17 Prometheus Unbound
2005 Hove Second 1st of 6 Verona Lights
2004 Whit Friday Second
2005 L&SC Regionals – Stevenage Second 9th of 13 Variations For Brass Band
2005 Butlins Second 9th of 14 Verona Lights
2004 Folkestone Second 3rd of 9 Symphonic Suite for Brass
2004 Whit Friday Second 35 of 46
2004 Hove First 2nd of 7 Purcell Variations
2004 Hove Second 3rd of 5 Kaleidoscope
2004 L&SC Regionals – Stevenage Second 3rd of 13 Kaleidoscope
2003 Leicester Second 6th of 7 Purcell Variations
2003 L&SC Regionals – Stevenage Second 12th of 17 Celestial Prospect
2002 Aylesbury Open 2nd of 5 London Overture, A
2002 Aylesbury “A” 6th of 7 Oceans
2002 Folkestone Second 5th of 7 London Overture, A
2002 National Finals Third 13th of 19 Cherchebi
2002 Hove Second 1st of 9 Oceans
2002 L&SC Regionals – Stevenage Third 2nd of 13 St. Austell Suite
2001 Folkestone Third 2nd of 11 Oceans
2001 Hove Third 1st of 9 Music for a Festival
2001 L&SC Regionals – Stevenage Fourth 7th of 27 Sinfonietta Pastorale
2000 Folkestone Third 3rd of 10 Triptych for Brass Band
2000 The Hawth Third 5th of 9 Dimensions
2000 L&SC Regionals – Stevenage Fourth 15th of 33 Haslemere Suite, The
1999 Harrow Third 3rd of 9 Dimensions
1999 Brighton Third 3rd of 8 Triptych for Brass Band
1999 L&SC Regionals – Stevenage Fourth 5th of 33 Indian Summer
1998 Folkestone Third 4th of 11 Triptych for Brass Band
1998 Brighton Third 5th of 10 In Switzerland
1997 Folkestone Third 8th of 9 Rhapsody on Negro Spirituals
1985 Regionals Fourth =27th Malvern Suite, A
1974 Clacton-on-Sea Third 3rd
1972 Slough Third 2nd of 10 Shakespearean Rhapsody
1952 Daily Herald Finals Fourth 6th
1952 Romford Fourth 1st
1952 Oxford Fourth 1st
1952 Dartford Fourth 1st
1952 Daily Herald Areas Fourth 1st
1951 Daily Herald Areas Fourth NP
1951 Hammersmith Third 1st
1939 L&HCBBA Div II 1st
1939 L&HCBBA Champ 2nd
1938 Alexandra Palace “B” NP
1938 L&HCBBA Div II 1st of 13
1937 Alexandra Palace “B” 1st of 32
1936 Cowley Div II 4th & 4th March & Selection
1930 High Wycombe Div I 1st of 15 March
1930 Hanwell Div I 3rd of 18 Tone Poem – Victory
1929 Aylesbury Div I NP
1928 Alylesbury Div I 1st & 2nd March & Set test piece
1928 Tilbury Div I 2nd
1928 Hanwell Div I 1st
1928 Walthamstow Div I 4th
1927 Orpington Div II ?
1927 Edmonton Div I 1st Acis & Galatea
1927 Edmonton Div II 1st Operatic Beauties
1927 Walthamstow Div II 2nd of 11 Operatic Beauties
1926 Orpington Div II 1st L’Arlesienne
1925 Egham Div II 1st of 10 Rigoletto & Fraternity
1925 Walthamstow Div II 1st
1924 Dartford Div II 1st Rigoletto
1924 Walthamstow Div II 3rd Rigoletto
1922 Naphill Div I 3rd
1922 Watford Div II 2nd & 3rd Classic Gems No 2 & Fraternity
1922 Grays, Essex Div II 3rd
1922 Hanwell Div II NP
1921 Grays, Essex Div II 1st of 8 Il Trovatore
1920 Barking 3rd
1920 Leyton Third 1st
1914 Aylesbury Second 2nd of 4
1914 Croydon 1st
1904 Wembley 4th of 13
1904 Lewisham NP
1903 Crystal Palace NP of 23
1903 Wembley Park NP
1902 Crystal Palace NP

 

Comments are closed.